niedziela, 16 grudnia 2012

Myślę, więc się komunikuję!

Czy osoba niepełnosprawna, która np. nie może poruszać kończynami lub utraciła możliwość komunikowania się ze światem zewnętrznym przy pomocy mowy, może ten kontakt odzyskać? Tak, jest to możliwe! Wszystko za sprawą Interfejsu Komunikacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych. Właściwie działanie urządzenia wygląda jak z filmu science fiction. Bez wątpienia jest to narzędzie, które może całkowicie odmienić los osób np. całkowicie sparaliżowanych, o których myślimy, że nie da się już z nimi nawiązać żadnego kontaktu. Pomoże ono także osobom z porażeniem mózgowym oraz np. dzieciom ze stwierdzonym ADHD przy koncentracji i nauce.

Interfejs Komunikacyjny dla Osób Niepełnosprawnych to projekt firmy Home Intelligent System z Wrocławia. Jej głównym zadaniem, nad którym pracuje jest tworzenie inteligentnego systemu do zarządzania domem. Dzięki niemu możliwe jest lepsze gospodarowanie (oszczędniejsze) energią elektryczną czy cieplną, dostosowanie właściwego systemu zabezpieczeń, ale też wprowadzenie zautomatyzowanych działań zarządzających naszym lokum. Ponadto firma rozwija projekt, który przynosi istotne rozwiązania osobom niepełnosprawnym, szczególnie takim, które utraciły możliwość kontaktu ze światem w naturalny sposób, ale nie tylko im.

Jak działa system?
Przenośny czytnik EEG odbiera za pomocą czujników fale mózgowe użytkownika, wyzwolone przez myśli. Rejestruje aktywność komórek nerwowych w mózgu, po czym zamienia je na sygnał elektryczny. A ten, odpowiednio zinterpretowany przekazywany jest przez głośniki, jako mowa. Przy odpowiednim oprogramowaniu, osoba za pomocą myśli może przekazywać swoje potrzeby komendami głosowymi otoczeniu. Komunikaty głosowe wypowiadane przez urządzenie słyszane są i rozumiane przez wszystkich, nawet małe dzieci. Poszerzając w ten sposób grono odbiorców, zwiększa się równocześnie grupę niefachowców mogących rozwiązywać problemy niepełnosprawnego.

- czytamy na stronie internetowej projektu. 

Co dzięki temu urządzeniu jest możliwe? Komunikowanie od najprostszych spraw, takich jak zaspokajanie potrzeb pragnienia, fizjologicznych, konieczności włączenia lub wyłączenia światła, przełączenia kanału telewizyjnego, ściszenia np. muzyki, poproszenia o coś do zjedzenia - aż po bardzo skomplikowane czynności, jak np. sterowanie sprzętem multimedialnym, audio-wideo czy pisanie nawet całych zdań! Wszystko, co zechce zakomunikować osoba niepełnosprawna pojawi się w postaci konkretnego piktogramu na ekranie komputera, jak to widać na zdjęciu* poniżej.


Autorzy projektu podkreślają, że za pomocą myśli dana osoba sama może sterować danymi funkcjami, jak np. oświetleniem czy sprzętem audio-wideo! Oczywiście nie jest też tak, że po założeniu na głowę czytnika EEG (elektroencefalograf) i podłączeniu do komputera natychmiast zaczyna się bezproblemowa komunikacja. Przez pierwszy okres trzeba nauczyć się uruchamiać określone skojarzenia, które aktywują konkretne części mózgu, a te następnie przełożą się na właściwą akcję.

Co jeszcze potrafi? Rozpoznawać najróżniejsze stany emocjonalne osoby, która używa urządzenia, np. zadowolenia, zdenerwowania, ekscytacji. Ważny jest także czas działania urządzenia. Przenośny czytnik EEG może pracować nawet 12h. Na koniec dodaję listę głównych funkcji Interfejsu Komunikacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych, które znajdziecie też wraz z większą ilością zdjęć na stronie internetowej projektu (link pod tekstem):

- komunikacja z otoczeniem wyłącznie za pomocą fal mózgowych –„myśli”, minimalnych ruchów głowy lub mimiki twarzy 
– łączenie poszczególnych sposobów sterowania w jedną całość dostosowaną do pacjenta 
– dla osób pozbawionych umiejętności czytania, możliwość użycia systemu przez zastosowanie czytelnych piktogramów 
– dostosowanie programu do indywidualnych możliwości każdego użytkownika 
– możliwość użycia szybkiego pisania za pomocą myśli poprzez opcje programu „wirtualne zdania” 
– wirtualna klawiatura wraz z syntezatorem mowy 
– możliwość sterowania sprzętem RTV jak np. telewizorem czy dekoderem satelitarnym
  – sterowanie światłem – włącz/wyłącz oraz jaśniej/ciemniej 
– możliwość sterowania bezprzewodowymi zabawkami np. modelami latającymi 
– obsługa gier komputerowych 
– opcja sterowania urządzeniami bezprzewodowymi z automatyki domowej pracującymi w paśmie 433 MHz oraz w paśmie podczerwieni 
– 12-godzinny czas pracy bezprzewodowej czytnika po jednokrotnym naładowaniu baterii 
– możliwość monitorowania stanów emocjonalnych takich jak: frustracja, ekscytacja, znudzenie


Źródło:
http://www.brainhome.pl/zastosowanie-dla-osob-niepelnosprawnych/

Foto z:
* Wszystkie zdjęcia pobrane ze strony projektu: http://www.brainhome.pl/zastosowanie-dla-osob-niepelnosprawnych/

3 komentarze:

  1. z tego co pamietam nauczenie sie koncentrowaniu na myslach ,zeby komputer wykonywal polecenia jest bardzo trudne

    coś mi świta potencjał p300 i analiza falkowa

    mialem to na zajeciach 2 lata temu,moj prowadzacy od cwiczen zakladal na glowe takie smiesze urzadzenie i starali sie siłą woli poruszac klockami na ekranie

    zadaniem kazdego z nich bylo strzelenie tym klockiem gloa drugiego koledze

    taki cymbergraj umylsowy


    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Domyślam się, że to nie jest proste i wymaga koncentracji. Kto jednak jeszcze niedawno pomyślałby, że będzie w ogóle coś takiego możliwe? Bardzo kibicuję takim projektom. Swoją drogą fajnie, że takie rzeczy macie też na studiach. Jest szansa, że więcej ludzi będzie nad tym pracować i efekty będą jeszcze lepsze :)

      Usuń
  2. prowadzacy wraz z kolegą oczywiscie, obaj mieli to ustrojstwo na sobie

    OdpowiedzUsuń