piątek, 10 maja 2013

Oto Braille Phone - smartfon dla niewidomych

30-letni designer i projektant z Indii pracuje nad zupełnie innym smartfonem dla niewidomych. Nie tylko chodzi o to, że będzie różnił się właściwie wszystkim od tradycyjnych smartfonów - chociaż taki telefon nie musi wcale odstawać wyglądem, o czym pisałem kilka miesięcy temu, publikując informację o SeeYou Phone, rewelacyjnej odpowiedzi na niszę w segmencie osób z dysfunkcjami wzroku. O ile polskie rozwiązanie działa dzięki całkowicie zmodyfikowanemu oprogramowaniu na Samsungu Galaxy Nexus, o tyle fundamentem urządzenia zaprojektowanego przez Sumit Dagara jest jego budowa.

Za swoją pracę Młody Hindus otrzymał właśnie nagrodę Rolex Award of Enterprice. Skupił się na wrażeniach dotykowych przy obcowaniu z telefonem, dlatego jego urządzenie wykorzystuje tak doskonale znany osobom niewidomym alfabet Brailla. Ekran urządzenia, żeby wytworzyć odpowiednią fakturę, zbudowany jest z siatki pikseli, które unoszą się i opadają generując w ten sposób np. treść wiadomości, czy nawet obraz! Żeby wrażenia były trwałe i dobrze wyczuwalne, piksele te wykonano ze stopu kryształu. Tak to wygląda w praktyce:


Przyznacie, że robi wrażenie! Tym bardziej, że jak widać na zdjęciu powyżej, ekran ma wyświetlać też klawiaturę ekranową a nawet mapy! Wyświetlane treści układają się na wyświetlaczu zgodnie z pozycją telefonu - horyzontalną lub wertykalną. Telefon też potrafi wyświetlać animacje. Niemożliwe? Obejrzycie ten film (ciekawie robi się od ok. 03:25 min.) :


Póki co urządzenie jest jeszcze w fazie prototypu, ale Sumit ma wsparcie niewidomych testerów, którzy pomagają mu opracować najlepsze rozwiązanie. Ponadto w 2011 roku został wybrany na stypendystę TED, co dowodzi, że ten wynalazek nie jest garażową próbą ocalenia świata, ale konkretnym rozwiązaniem, rzeczywistego problemu u ludzi pozbawionych wzroku.

Sumit Dagar kieruje się zupełnie innym przesłaniem pracując nad swoim projektem. Jak już wcześniej zauważył - nowe technologie dają przy pomocy głosu możliwość sterowania telefonem, ale nie każdy w Indiach mówi po angielsku, a nawet jeśli to dość nieudolnie. Poza dużymi miastami, ludzie żyjący we wsiach technologicznie są zacofani o dobre 10 lat w stosunku do dużych aglomeracji. Dlatego tak ważne jest dla niego, by urządzenie oddawało wrażenia, tak by można było dotknąć komunikatu, wejść w interakcję, a nawet skorzystać z dodatkowych, animowanych funkcji. W Indiach żyje niemal 62,7 mln ludzi z dysfunkcjami wzroku. Ten smartfon niewątpliwie ma szansę otworzy im oczy.

Źródło:
www.sumitdagar.com - info.
www.rolexawards.com - profil Sumit Dagra

Video:
www.vimeo.com
www.youtube.com

Foto:
www.sumitdagar.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz